List of Olympic medalists in sailing by discipline
From Infogalactic: the planetary knowledge core
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
This is a list of Olympic medalists in sailing.
Contents
- 1 Current program
- 2 Discontinued disciplines
- 2.1 Men
- 2.2 Women
- 2.3 Open
- 2.3.1 Three-person keelboat
- 2.3.2 Two-person heavyweight dinghy
- 2.3.3 International rule – 5.5 Metres and 6 Metres
- 2.3.4 International rule – 7 metres
- 2.3.5 International rule – 8 metres
- 2.3.6 International rule – 10 metres
- 2.3.7 International rule – 12 metres
- 2.3.8 Monotype
- 2.3.9 Rule of Jauge chemin de fer
- 2.3.10 Skerry cruiser
- 2.3.11 Ton classes
- 3 References
Current program
Men
Sailboard
One-person dinghy
From 1996 to 2004, this discipline was open to both men and women, although all medals were won by men at these Games.
One-person heavyweight dinghy
Two-person dinghy
Skiff
From 2000 to 2008, this discipline was open to both men and women, although all medals were won by men at these Games.
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2000 Sydney |
49er | Finland (FIN) Thomas Johanson Jyrki Järvi |
Great Britain (GBR) Ian Barker Simon Hiscocks |
United States (USA) Jonathan McKee Charlie McKee |
2004 Athens |
49er | Spain (ESP) Iker Martínez de Lizarduy Xabier Fernández |
Ukraine (UKR) Rodion Luka George Leonchuk |
Great Britain (GBR) Chris Draper Simon Hiscocks |
2008 Beijing |
49er | Denmark (DEN) Jonas Warrer Martin Kirketerp |
Spain (ESP) Iker Martínez de Lizarduy Xabier Fernández |
Germany (GER) Jan-Peter Peckolt Hannes Peckolt |
2012 London |
49er | Australia (AUS) Nathan Outteridge Iain Jensen |
New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke |
Denmark (DEN) Allan Nørregaard Peter Lang |
2016 Rio de Janeiro |
49er | New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke |
Australia (AUS) Nathan Outteridge Iain Jensen |
Germany (GER) Erik Heil Thomas Plößel |
2020 Tokyo |
49er | Great Britain (GBR) Dylan Fletcher Stuart Bithell |
New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke |
Germany (GER) Erik Heil Thomas Plößel |
Women
Sailboard
One-person dinghy
Two-person dinghy
Skiff
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2016 Rio de Janeiro |
49erFX | Brazil (BRA) Martine Grael Kahena Kunze |
New Zealand (NZL) Alex Maloney Molly Meech |
Denmark (DEN) Jena Mai Hansen Katja Salskov-Iversen |
2020 Tokyo |
49erFX | Brazil (BRA) Martine Grael Kahena Kunze |
Germany (GER) Tina Lutz Susann Beucke |
Netherlands (NED) Annemiek Bekkering Annette Duetz |
Mixed
Multihull
From 1976 to 2008 this discipline was open (no gender restriction), instead of mixed (one male and one female for each boat). All medals were won by men at these Games.
Discontinued disciplines
Men
Two-person keelboat
From 1932 to 2000, this discipline was open to both men and women, although all medals were won by men at these Games.
Women
Three-person keelboat
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2004 Athens |
Yngling | Great Britain (GBR) Shirley Robertson Sarah Webb Sarah Ayton |
Ukraine (UKR) Ruslana Taran Ganna Kalinina Svitlana Matevusheva |
Denmark (DEN) Dorte Jensen Helle Jespersen Christina Otzen |
2008 Beijing |
Yngling | Great Britain (GBR) Sarah Ayton Sarah Webb Pippa Wilson |
Netherlands (NED) Mandy Mulder Annemieke Bes Merel Witteveen |
Greece (GRE) Sofia Bekatorou Virginia Kravarioti Sofia Papadopoulou |
2012 London |
Elliott 6m | Spain (ESP) Támara Echegoyen Ángela Pumariega Sofía Toro |
Australia (AUS) Olivia Price Nina Curtis Lucinda Whitty |
Finland (FIN) Silja Lehtinen Silja Kanerva Mikaela Wulff |
Open
Three-person keelboat
Two-person heavyweight dinghy
International rule – 5.5 Metres and 6 Metres
International rule – 7 metres
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1908 London |
7 Metre | Great Britain Charles Rivett-Carnac Norman Bingley Richard Dixon Frances Rivett-Carnac |
the second competitors failed to make it to the start | no further competitors |
1920 Antwerp |
7 Metre | Great Britain Cyril Wright Robert Coleman William Maddison Dorothy Wright |
Norway Johann Faye Sten Abel Christian Dick Neils Neilsen |
no further competitors |
International rule – 8 metres
International rule – 10 metres
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1912 Stockholm |
10 Metre | Sweden Filip Ericsson Carl Hellström Paul Isberg Humbert Lundén Herman Nyberg Harry Rosenswärd Erik Wallerius Harald Wallin |
Finland Harry Wahl Waldemar Björkstén Jacob Björnström Bror Brenner Allan Franck Erik Lindh Juho Aarne Pekkalainen |
23x15px Russia Esper Beloselsky Ernest Brasche Karl Lindholm Nikolay Pushnitsky Aleksandr Rodionov Iosif Shomaker Philipp Strauch |
1920 Antwerp |
10 Metre 1907 rule |
Norway Erik Herseth Gunnar Jamvold Petter Jamvold Claus Juell Sigurd Holter Ingar Nielsen Ole Sørensen |
no further competitors | no further competitors |
1920 Antwerp |
10 Metre 1919 rule |
Norway Charles Arentz Otto Falkenberg Robert Giertsen Willy Gilbert Halfdan Schjött Trygve Schjøtt Arne Sejersted |
no further competitors | no further competitors |
International rule – 12 metres
Monotype
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1920 Antwerp |
12' Dinghy | Netherlands Cornelis Hin Johan Hin Frans Hin |
Netherlands Arnoud van der Biesen Petrus Beukers |
no further competitors |
1920 Antwerp |
18' Dinghy | Great Britain Francis Richards Thomas Hedberg |
no further competitors | no further competitors |
1924 Paris |
Meulan | Léon Huybrechts Belgium |
Henrik Robert Norway |
Hans Dittmar Finland |
1928 Amsterdam |
12' Dinghy | Sven Thorell Sweden |
Henrik Robert Norway |
Bertil Broman Finland |
1932 Los Angeles |
Snowbird | Jacques Lebrun France |
Bob Maas Netherlands |
Santiago Amat 23x15px Spain |
1936 Berlin |
O-Jolle | Daan Kagchelland Netherlands |
Werner Krogmann Germany |
Peter Scott Great Britain |
Rule of Jauge chemin de fer
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1920 Antwerp |
6.5 Metre | Netherlands Joop Carp Berend Carp Petrus Wernink |
France Albert Weil Robert Monier Félix Picon |
no further competitors |
Skerry cruiser
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1920 Antwerp |
30m² | Sweden Gösta Lundqvist Gösta Bengtsson Rolf Steffenburg |
no further competitors | no further competitors |
1920 Antwerp |
40m² | Sweden Tore Holm Yngve Holm Axel Rydin Georg Tengwall |
Sweden Gustaf Svensson Percy Almstedt Erik Mellbin Ragnar Svensson |
no further competitors |
Ton classes
References
- Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.