Year |
Name |
Union |
1868 |
William Henry Wood |
Manchester and Salford Trades Council |
1869 |
Thomas Wilkinson |
Flint Glass Makers Friendly Society |
1871 |
George Potter |
London Working Men's Association |
1872 |
W. H. Leatherland |
Organised Trade Association |
1873 |
William Lishman |
Leeds Trades Council |
1874 |
William Rolley |
Sheffield Federated Trades Council |
1875 |
James Fitzpatrick |
Liverpool Trades Council |
1875 |
John Battersby |
Scottish Typographical Association |
1876 |
James C. Laird |
Newcastle Trades Council |
1877 |
Daniel Merrick |
Leicester Boot and Shoe Finishers |
1878 |
George Fowler Jones |
Bristol Trades Council |
1879 |
David Gibson |
Edinburgh and District Trades Council |
1880 |
John Murphy |
Friendly Society of Ironfounders |
1881 |
Edwin Coulson |
Operative Bricklayers' Society |
1882 |
Robert Austin |
Amalgamated Society of Engineers |
1883 |
Thomas Smith |
National Union of Boot and Shoe Riveters |
1884 |
James Thompson |
Aberdeen Trades Council |
1885 |
T. R. Threlfall |
Typographical Association |
1886 |
Frederick Maddison |
Typographical Association |
1887 |
W. Bevan |
Amalgamated Society of Carpenters and Joiners |
1888 |
Samuel Shaftoe |
Yorkshire United Skip, Basket and Hamper Makers Society |
1889 |
Robert Ritchie |
Dundee Trades Council |
1890 |
William Matkin |
Amalgamated Society of Carpenters and Joiners |
1891 |
Thomas Burt |
Northumberland Miners' Association |
1892 |
John Hodge |
British Steel Smelters Association |
1893 |
Samuel Munro |
Typographical Association |
1894 |
Frank Delves |
Amalgamated Society of Engineers |
1895 |
John Jenkins |
Associated Shipwrights' Society |
1896 |
John Mallinson |
Edinburgh Trades Council |
1897 |
John Valentine Stevens |
Tinplate Workers Union |
1898 |
James O'Grady |
Amalgamated Union of Cabinet Makers |
1899 |
W. J. Vernon |
Typographical Association |
1900 |
William Pickles |
National Amalgamated Society of House and Ship Painters |
1901 |
C. W. Bowerman |
London Society of Compositors |
1902 |
W. C. Steadman |
River Thames Barge Builders Trades Union |
1903 |
W. Boyd Hornidge |
National Union of Boot and Shoe Operatives |
1904 |
Richard Bell |
Amalgamated Society of Railway Servants |
1905 |
James Sexton |
National Union of Dock Labourers |
1906 |
D. C. Cummings |
United Society of Boilermakers |
1907 |
Alfred Gill |
Bolton Cotton Spinners Association |
1908 |
David Shackleton |
Northern Counties Amalgamated Association of Weavers |
1909 |
David Shackleton |
Northern Counties Amalgamated Association of Weavers |
1910 |
James Haslam |
Miners Federation of Great Britain |
1911 |
William Mullin |
Amalgamated Association of Card and Blowing Room Operatives |
1912 |
Will Thorne |
National Union of Gas Workers and General Labourers |
1913 |
William John Davis |
Amalgamated Society of Brassworkers |
1915 |
James Seddon |
National Amalgamated Union of Shop Assistants, Warehousemen and Clerks |
1916 |
Harry Gosling |
National Transport Workers Federation |
1917 |
John Hill |
United Society of Boilermakers |
1918 |
John William Ogden |
Northern Counties Amalgamated Association of Weavers |
1919 |
G. H. Stuart-Bunning |
Postmen's Federation |
1920 |
Jimmy Thomas |
National Union of Railwaymen |
1921 |
Edward L. Poulton |
National Union of Boot and Shoe Operatives |
1922 |
Robert Barrie Walker |
National Union of Agricultural Workers |
1923 |
Joe Williams |
Musicians Union |
1924 |
Alf Purcell |
National Amalgamated Furnishing Trades Association |
1925 |
Alonzo Swales |
Amalgamated Engineering Union |
1926 |
Arthur Pugh |
Iron and Steel Trades Confederation |
1927 |
George Hicks |
Amalgamated Union of Building Trade Workers |
1928 |
Ben Turner |
General Union of Textile Workers |
1929 |
Ben Tillett |
Transport and General Workers Union |
1930 |
John Beard |
Transport and General Workers Union |
1931 |
Arthur Hayday |
National Union of General and Municipal Workers |
1932 |
John Bromley |
Associated Society of Locomotive Engineers and Firemen |
1933 |
Alexander Walkden |
Railway Clerks' Association |
1934 |
Andrew Conley |
National Union of Tailors and Garment Workers |
1935 |
William Kean |
National Union of Gold, Silver and Allied Trades |
1936 |
Allan Findlay |
United Patternmakers Association |
1937 |
Ernest Bevin |
Transport and General Workers Union |
1938 |
Herbert Henry Elvin |
National Union of Clerks and Administrative Workers |
1939 |
Joseph Hallsworth |
National Union of Distributive and Allied Workers |
1940 |
Bill Holmes |
National Union of Agricultural Workers |
1941 |
George Gibson |
Mental Hospital and Institutional Workers Union |
1942 |
Frank Wolstencroft |
Amalgamated Society of Woodworkers |
1943 |
Anne Loughlin |
National Union of Tailors and Garment Workers |
1944 |
Ebby Edwards |
Miners Federation of Great Britain |
1945 |
Ebby Edwards |
National Union of Mineworkers |
1946 |
Charles Dukes |
National Union of General and Municipal Workers |
1947 |
George Walker Thomson |
Association of Engineering and Shipbuilding Draughtsmen |
1948 |
Florence Hancock |
Transport and General Workers Union |
1949 |
Will Lawther |
National Union of Mineworkers |
1950 |
Herbert Bullock |
National Union of General and Municipal Workers |
1951 |
Alfred Roberts |
National Association of Card, Blowing and Ring Room Operatives |
1952 |
Arthur Deakin |
Transport and General Workers Union |
1953 |
Tom O'Brien |
National Association of Theatrical and Kine Employees |
1954 |
Jack Tanner |
Amalgamated Engineering Union |
1955 |
Charles Geddes |
Union of Post Office Workers |
1956 |
Wilfred Beard |
United Patternmakers Association |
1957 |
Tom Williamson |
National Union of General and Municipal Workers |
1958 |
Tom Yates |
National Union of Seamen |
1959 |
Robert Willis |
London Typographical Society |
1960 |
Claude Bartlett |
Confederation Of Health Service Employees |
1961 |
Ted Hill |
United Society of Boilermakers |
1962 |
Anne Godwin |
Clerical and Administrative Workers Union |
1963 |
Frederick Hayday |
National Union of General and Municipal Workers |
1964 |
George H. Lowthian |
Amalgamated Union of Building Trade Workers |
1965 |
Harold Collison |
National Union of Agricultural Workers |
1966 |
Joseph O'Hagan |
National Union of Blastfurnacemen, Ore Miners, Coke Workers and Kindred Trades |
1967 |
Harry Douglass |
Iron and Steel Trades Confederation |
1968 |
Lewis Wright |
Amalgamated Weavers' Association |
1969 |
John E. Newton |
National Union of Tailors and Garment Workers |
1970 |
Sidney Greene |
National Union of Railwaymen |
1971 |
Jack Cooper |
National Union of General and Municipal Workers |
1972 |
George Smith |
Union of Construction, Allied Trades and Technicians |
1973 |
Joseph Crawford |
National Association of Colliery Overmen, Deputies and Shotfirers |
1974 |
Alfred Allen |
Union of Shop, Distributive and Allied Workers |
1975 |
Marie Patterson |
Transport and General Workers Union |
1976 |
Cyril Plant |
Inland Revenue Staff Federation |
1977 |
Danny McGarvey[1] |
Amalgamated Society of Boilermakers, Shipwrights, Blacksmiths and Structural Workers |
1977 |
Marie Patterson |
Transport and General Workers Union |
1978 |
David Basnett |
National Union of General and Municipal Workers |
1979 |
Thomas Jackson |
Union of Post Office Workers |
1980 |
Terry Parry |
Fire Brigades Union |
1981 |
Alan Fisher |
National Union of Public Employees |
1982 |
Alan Sapper |
Association of Cinematograph Television and Allied Technicians |
1983 |
Frank Chapple |
Electrical, Electronic, Telecommunications and Plumbing Union |
1984 |
Ray Buckton |
Associated Society of Locomotive Engineers and Firemen |
1985 |
Jack Eccles |
General, Municipal, Boilermakers and Allied Trade Union |
1986 |
Ken Gill |
Technical, Administrative and Supervisory Section |
1987 |
Fred Jarvis |
National Union of Teachers |
1988 |
Clive Jenkins |
Manufacturing, Science and Finance |
1989 |
Tony Christopher |
Inland Revenue Staff Federation |
1990 |
Ada Maddocks |
National and Local Government Officers Association |
1991 |
Alec Smith |
GMB Union |
1992 |
Rodney Bickerstaffe |
National Union of Public Employees |
1993 |
Alan Tuffin |
Union of Communication Workers |
1994 |
Jimmy Knapp |
National Union of Rail, Maritime and Transport Workers |
1995 |
Leif Mills |
Banking, Insurance and Finance Union |
1996 |
Margaret Prosser |
Transport and General Workers Union |
1997 |
Tony Dubbins |
Graphical, Paper and Media Union |
1998 |
John Edmonds |
GMB Union |
1999 |
Hector Mackenzie |
UNISON |
2000 |
Rita Donaghy |
UNISON |
2001 |
Bill Morris |
Transport and General Workers Union |
2002 |
Tony Young |
Communication Workers Union |
2003 |
Nigel de Gruchy |
National Association of Schoolmasters Union of Women Teachers |
2004 |
Roger Lyons |
Amicus |
2005 |
Jeannie Drake |
Communication Workers Union |
2006 |
Gloria Mills |
UNISON |
2007 |
Alison Shepherd |
UNISON |
2008 |
Dave Prentis |
UNISON |
2009 |
Sheila Bearcroft |
GMB Union |
2010 |
Dougie Rooney |
Unite |
2011 |
Michael Leahy |
Community |
2012 |
Paul Kenny |
GMB Union |
2013 |
Lesley Mercer |
Chartered Society of Physiotherapy |
2014 |
Mohammad Taj |
Unite |
2015 |
Leslie Manasseh |
Prospect |
2016 |
Liz Snape |
UNISON |