Wrestling at the 1992 Summer Olympics – Men's Greco-Roman 68 kg
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Wrestling at the 1992 Summer Olympics |
|||||
---|---|---|---|---|---|
Freestyle | Greco-Roman | ||||
48 kg | 48 kg | ||||
52 kg | 52 kg | ||||
57 kg | 57 kg | ||||
62 kg | 62 kg | ||||
68 kg | 68 kg | ||||
74 kg | 74 kg | ||||
82 kg | 82 kg | ||||
90 kg | 90 kg | ||||
100 kg | 100 kg | ||||
130 kg | 130 kg |
The Men's Greco-Roman 68 kg at the 1992 Summer Olympics as part of the wrestling program were held at the Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya from July 28 to July 30.
The wrestlers are divided into 2 groups. The winner of each group decided by a double-elimination system.
Contents
Medalists
Gold | Attila Repka Hungary |
Silver | Islam Dugushiev Unified Team |
Bronze | Rodney Smith United States |
Results
- Legend
- D2 — Both wrestlers disqualified for passivity (0–0 score)
- DO — The winner has not scored technical points
- E2 — Both wrestlers disqualified for rules violation
- EF — Win by withdrawal (the loser does not classify)
- EV — Disqualification from the entire competition, for violation of the rules
- PA — Win by injury default or withdrawal
- PO — Win by decision (1–11 points margin) and loser has no technical points
- PP — Win by decision (1–11 points margin) and loser has technical points
- SO — Win by superiority (12–14 points margin) and loser has no technical points
- SP — Win by superiority (12–14 points margin) and loser has technical points
- ST — Win by technical superiority (15 points margin)
- TO — Win by fall
- CP — Classification points
- TP — Technical points
Eliminatory
Pool A
Athlete | L | R | CP | TP | TB |
---|---|---|---|---|---|
Islam Dugushiev (EUN) | 0 | — | 15 | 22 | 6 |
Cecilio Rodríguez (CUB) | 1 | — | 13 | 28 | 4 |
Abdollah Chamangoli (IRI) | 3 | — | 11 | 17 | 1 |
Ryszard Wolny (POL) | 2 | 4 | 8 | 6 | |
Claudio Passarelli (GER) | 2 | 4 | 3 | 1 | |
Kim Sung-moon (KOR) | 2 | 4 | 9 | 27 | |
Valeri Nikitin (EST) | 2 | 3 | 4 | 14 | |
Martin Kornbakk (SWE) | 2 | 2 | 1 | 1 | |
Takumi Mori (JPN) | 2 | 2 | 0 | 0 | |
Mazouz Bendjedaa (ALG) | 2 | 2 | 0 | 0 |
Pool B
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Round 1 | |||
Stoyan Stoyanov (BUL) | 1–4 | Attila Repka (HUN) | 1–3 PP |
Nandor Sabo (IOP) | 2–4 | Ghani Yalouz (FRA) | 1–3 PP |
Petrică Cărare (ROU) | 15–0 | Doug Yeats (CAN) | 4–0 ST |
Pedro Villuela (ESP) | 1–6 | Rodney Smith (USA) | 1–3 PP |
Matwai Baranov (ISR) | Bye | ||
Round 2 | |||
Matwai Baranov (ISR) | 0–2 | Stoyan Stoyanov (BUL) | 0–3 PO |
Attila Repka (HUN) | 10–1 | Nandor Sabo (IOP) | 3–1 PP |
Ghani Yalouz (FRA) | 3–2 | Petrică Cărare (ROU) | 3–1 PP |
Doug Yeats (CAN) | 2–1 | Pedro Villuela (ESP) | 3–1 PP |
Rodney Smith (USA) | Bye | ||
Round 3 | |||
Rodney Smith (USA) | 4–0 | Matwai Baranov (ISR) | 4–0 TO |
Stoyan Stoyanov (BUL) | 2–3 | Ghani Yalouz (FRA) | 1–3 PP |
Attila Repka (HUN) | 6–0 | Petrică Cărare (ROU) | 3–0 PO |
Doug Yeats (CAN) | Bye | ||
5th place wrestle-off | |||
Stoyan Stoyanov (BUL) | Petrică Cărare (ROU) | 0–4 PA | |
Round 4 | |||
Doug Yeats (CAN) | 2–6 | Rodney Smith (USA) | 1–3 PP |
Attila Repka (HUN) | 6–0 | Ghani Yalouz (FRA) | 3–0 PO |
Round 5 | |||
Rodney Smith (USA) | 0–10 | Attila Repka (HUN) | 0–3 PO |
Ghani Yalouz (FRA) | Bye | ||
Round 6 | |||
Ghani Yalouz (FRA) | 5–7 | Rodney Smith (USA) | 1–3 PP |
Attila Repka (HUN) | Bye |
Athlete | L | R | CP | TP | TB |
---|---|---|---|---|---|
Attila Repka (HUN) | 0 | — | 15 | 36 | 6 |
Rodney Smith (USA) | 1 | — | 13 | 23 | 3 |
Ghani Yalouz (FRA) | 2 | — | 10 | 15 | 1 |
Doug Yeats (CAN) | 2 | 4 | 4 | 4 | |
Petrică Cărare (ROU) | 2 | 3 | 5 | 17 | 4 |
Stoyan Stoyanov (BUL) | 2 | 3 | 5 | 5 | 0 |
Matwai Baranov (ISR) | 2 | 3 | 0 | 0 | |
Nandor Sabo (IOP) | 2 | 2 | 2 | 3 | |
Pedro Villuela (ESP) | 2 | 2 | 2 | 2 |
Finals
Score | CP | ||
---|---|---|---|
9th place match | |||
Claudio Passarelli (GER) | Petrică Cărare (ROU) | ||
7th place match | |||
Ryszard Wolny (POL) | 1–0 | Doug Yeats (CAN) | 3–0 PO |
5th place match | |||
Abdollah Chamangoli (IRI) | Ghani Yalouz (FRA) | 0–4 EF | |
Bronze medal match | |||
Cecilio Rodríguez (CUB) | 3–6 | Rodney Smith (USA) | 1–3 PP |
Gold medal match | |||
Islam Dugushiev (EUN) | 0–1 | Attila Repka (HUN) | 0–3 PO |
Final standing
Rank | Athlete |
---|---|
Attila Repka (HUN) | |
Islam Dugushiev (EUN) | |
Rodney Smith (USA) | |
4 | Cecilio Rodríguez (CUB) |
5 | Ghani Yalouz (FRA) |
6 | Abdollah Chamangoli (IRI) |
7 | Ryszard Wolny (POL) |
8 | Doug Yeats (CAN) |
9 | Petrică Cărare (ROU) |
10 | Claudio Passarelli (GER) |