Wrestling at the 2000 Summer Olympics – Men's Greco-Roman 85 kg
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Wrestling at the 2000 Summer Olympics |
|||||
---|---|---|---|---|---|
Freestyle | Greco-Roman | ||||
54 kg | 54 kg | ||||
58 kg | 58 kg | ||||
63 kg | 63 kg | ||||
69 kg | 69 kg | ||||
76 kg | 76 kg | ||||
85 kg | 85 kg | ||||
97 kg | 97 kg | ||||
130 kg | 130 kg |
The Men's Greco-Roman 85 kg at the 2000 Summer Olympics as part of the wrestling program were held at the Sydney Convention and Exhibition Centre, September 25 to September 27.
The competition held with an elimination system of three or four wrestlers in each pool, with the winners qualify for the quarterfinals, semifinals and final by way of direct elimination.
Contents
Schedule
All times are Australian Eastern Daylight Time (UTC+11:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
25 September 2000 | 09:30 | Round 1 |
17:00 | Round 2 | |
26 September 2000 | 09:30 | Round 3 |
27 September 2000 | 09:30 | Quarterfinals |
09:30 | Semifinals | |
17:00 | Finals |
Medalists
Gold | Hamza Yerlikaya Turkey |
Silver | Sándor Bárdosi Hungary |
Bronze | Mukhran Vakhtangadze 23x15px Georgia |
Results
- Legend
- EF — Victory by forfeit, the loser is not classified
- E2 — Both wrestlers are disqualified for violation of the rules
- EV — Disqualification from all competition for violation of the rules
- EX — 3 cautions or violation of the rules
- PA — Injury default
- PO — Victory by points, the loser without technical points
- PP — Victory by points, the loser with technical points
- SP — Technical superiority, 10 points difference, the loser with points
- ST — Technical superiority, 10 points difference, the loser without points
- TO — Victory by fall
- CP — Classification points
- TP — Technical points
Elimination pools
Pool 1
Athlete | Pld | W | L | CP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Hamza Yerlikaya (TUR) | 2 | 2 | 0 | 7 | 15 |
Thomas Zander (GER) | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 |
Marko Asell (FIN) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 |
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Marko Asell (FIN) | 1–3 | Thomas Zander (GER) | 1–3 PP |
Hamza Yerlikaya (TUR) | 10–0 | Marko Asell (FIN) | 4–0 ST |
Thomas Zander (GER) | 1–5 | Hamza Yerlikaya (TUR) | 1–3 PP |
Pool 2
Athlete | Pld | W | L | CP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Luis Enrique Méndez (CUB) | 2 | 2 | 0 | 6 | 9 |
Mohamed Abdelfatah (EGY) | 2 | 1 | 1 | 5 | 15 |
Quincey Clark (USA) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Quincey Clark (USA) | 0–5 | Luis Enrique Méndez (CUB) | 0–3 PO |
Mohamed Abdelfatah (EGY) | 12–0 | Quincey Clark (USA) | 4–0 ST |
Luis Enrique Méndez (CUB) | 4–3 | Mohamed Abdelfatah (EGY) | 3–1 PP |
Pool 3
Athlete | Pld | W | L | CP | TP | TB |
---|---|---|---|---|---|---|
Valeriy Tsilent (BLR) | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | |
Aleksandr Menshikov (RUS) | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | 3 |
Vyacheslav Oliynyk (UKR) | 2 | 1 | 1 | 3 | 6 | 0 |
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Aleksandr Menshikov (RUS) | 0–3 | Valeriy Tsilent (BLR) | 0–3 PO |
Vyacheslav Oliynyk (UKR) | 0–2 | Aleksandr Menshikov (RUS) | 0–3 PO |
Valeriy Tsilent (BLR) | 1–6 | Vyacheslav Oliynyk (UKR) | 1–3 PP |
Pool 4
Athlete | Pld | W | L | CP | TP |
---|---|---|---|---|---|
22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | 2 | 2 | 0 | 6 | 8 |
Toomas Proovel (EST) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 |
Raatbek Sanatbayev (KGZ) | 2 | 0 | 2 | 2 | 3 |
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Toomas Proovel (EST) | 4–6 | 22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | 1–3 PP |
Raatbek Sanatbayev (KGZ) | 2–4 | Toomas Proovel (EST) | 1–3 PP |
22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | 2–1 | Raatbek Sanatbayev (KGZ) | 3–1 PP |
Pool 5
Athlete | Pld | W | L | CP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Sándor Bárdosi (HUN) | 3 | 3 | 0 | 10 | 19 |
Martin Lidberg (SWE) | 3 | 2 | 1 | 7 | 3 |
22x20px Eddy Bartolozzi (VEN) | 3 | 1 | 2 | 4 | 5 |
Arek Olczak (AUS) | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Sándor Bárdosi (HUN) | 2–0 | Martin Lidberg (SWE) | 3–0 PO |
Arek Olczak (AUS) | 0–3 | 22x20px Eddy Bartolozzi (VEN) | 0–3 PO |
Sándor Bárdosi (HUN) | 12–0 | Arek Olczak (AUS) | 4–0 ST |
Martin Lidberg (SWE) | 3–2 | 22x20px Eddy Bartolozzi (VEN) | 3–1 PP |
Sándor Bárdosi (HUN) | 5–0 | 22x20px Eddy Bartolozzi (VEN) | 3–0 PO |
Martin Lidberg (SWE) | Arek Olczak (AUS) | 4–0 PA |
Pool 6
Athlete | Pld | W | L | CP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Fritz Aanes (NOR) | 3 | 3 | 0 | 10 | 25 |
Gocha Tsitsiashvili (ISR) | 3 | 2 | 1 | 8 | 16 |
Yuriy Vitt (UZB) | 3 | 1 | 2 | 4 | 5 |
Amor Bach Hamba (TUN) | 3 | 0 | 3 | 2 | 2 |
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Gocha Tsitsiashvili (ISR) | 2–7 | Fritz Aanes (NOR) | 1–3 PP |
Yuriy Vitt (UZB) | 4–1 | Amor Bach Hamba (TUN) | 3–1 PP |
Gocha Tsitsiashvili (ISR) | 3–0 | Yuriy Vitt (UZB) | 3–0 PO |
Fritz Aanes (NOR) | 12–0 | Amor Bach Hamba (TUN) | 4–0 ST |
Gocha Tsitsiashvili (ISR) | 11–1 | Amor Bach Hamba (TUN) | 4–1 SP |
Fritz Aanes (NOR) | 6–1 | Yuriy Vitt (UZB) | 3–1 PP |
Knockout round
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal match | |||||||||||
Hamza Yerlikaya (TUR) | 3 | ||||||||||||
Luis Enrique Méndez (CUB) | 0 | Hamza Yerlikaya (TUR) | 3 | ||||||||||
Valeriy Tsilent (BLR) | 5 | 22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | 0 | ||||||||||
22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | 6 | Hamza Yerlikaya (TUR) | 3 | ||||||||||
Sándor Bárdosi (HUN) | 3 | ||||||||||||
Sándor Bárdosi (HUN) | 4 | ||||||||||||
Fritz Aanes (NOR) | 1 | Bronze medal match | |||||||||||
22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | 4 | ||||||||||||
Fritz Aanes (NOR) | 0 |
5th place match | |||
Luis Enrique Méndez (CUB) | 0 | ||
Valeriy Tsilent (BLR) | 4 |
Final standing
Rank | Athlete |
---|---|
Hamza Yerlikaya (TUR) | |
Sándor Bárdosi (HUN) | |
22x20px Mukhran Vakhtangadze (GEO) | |
4 | Valeriy Tsilent (BLR) |
5 | Luis Enrique Méndez (CUB) |
6 | Gocha Tsitsiashvili (ISR) |
7 | Martin Lidberg (SWE) |
8 | Mohamed Abdelfatah (EGY) |
9 | Toomas Proovel (EST) |
10 | Yuriy Vitt (UZB) |
11 | 22x20px Eddy Bartolozzi (VEN) |
12 | Thomas Zander (GER) |
13 | Aleksandr Menshikov (RUS) |
14 | Vyacheslav Oliynyk (UKR) |
15 | Raatbek Sanatbayev (KGZ) |
16 | Amor Bach Hamba (TUN) |
17 | Marko Asell (FIN) |
18 | Arek Olczak (AUS) |
19 | Quincey Clark (USA) |
DQ | Fritz Aanes (NOR) |
- Fritz Aanes of Norway originally placed 4th, but was disqualified after he tested positive for Nandrolone.[1]
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.