The 2011 European Mixed Curling Championship was held from September 30 to October 8 at the Tårnby Curling Club in Tårnby, Denmark.[1] In the final, Switzerland, skipped by Thomas Lips, won their first title after a 9–3 defeat of Germany in seven ends. The Czech Republic picked up the bronze medal with a 7–6 win over home team Denmark in nine ends.
Teams
Red Group
Blue Group
Green Group
Round Robin Standings
Final Round Robin Standings
Key |
|
Teams to Playoffs |
|
Teams to Post Round-Robin Challenge |
Round Robin Results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[2]
Red Group
Saturday, October 1
Draw 1 20:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Edwards) |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
3 |
X |
7 |
Austria (Roth) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
2 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Russia (Kirikov) |
0 |
0 |
0 |
2 |
5 |
2 |
2 |
X |
11 |
Sweden (Carlsson) |
1 |
1 |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
4 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Neeleman) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
3 |
0 |
X |
5 |
Spain (de Molinedo) |
3 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
X |
8 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Wales (Meikle) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
3 |
2 |
0 |
1 |
8 |
Norway (Hauge) |
0 |
2 |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
7 |
Sunday, October 2
Draw 3 08:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Coliban) |
1 |
1 |
0 |
1 |
2 |
0 |
1 |
2 |
8 |
Norway (Hauge) |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
4 |
0 |
0 |
6 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Neeleman) |
1 |
1 |
2 |
1 |
2 |
0 |
0 |
X |
7 |
Wales (Meikle) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
X |
2 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Roth) |
0 |
0 |
0 |
2 |
1 |
1 |
2 |
X |
6 |
Sweden (Carlsson) |
1 |
1 |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
4 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Russia (Kirikov) |
0 |
0 |
0 |
3 |
4 |
0 |
4 |
X |
11 |
Spain (de Molinedo) |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
Monday, October 3
Draw 5 16:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Roth) |
1 |
0 |
2 |
1 |
1 |
2 |
X |
X |
7 |
Spain (de Molinedo) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Sweden (Carlsson) |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
7 |
Norway (Hauge) |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
6 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Edwards) |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
5 |
Wales (Meikle) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
X |
3 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Neeleman) |
4 |
1 |
2 |
1 |
1 |
0 |
3 |
X |
12 |
Romania (Coliban) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
2 |
Tuesday, October 4
Draw 6 12:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Russia (Kirikov) |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
X |
4 |
Wales (Meikle) |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
2 |
0 |
X |
6 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Edwards) |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
5 |
Netherlands (Neeleman) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
1 |
6 |
Draw 7 19:30
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Roth) |
2 |
1 |
1 |
0 |
2 |
1 |
X |
X |
7 |
Norway (Hauge) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
0 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Carlsson) |
7 |
2 |
2 |
0 |
0 |
4 |
X |
X |
15 |
Romania (Coliban) |
0 |
0 |
0 |
3 |
1 |
0 |
X |
X |
4 |
Wednesday, October 5
Draw 9 12:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Carlsson) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Scotland (Edwards) |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
6 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (de Molinedo) |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
1 |
6 |
Wales (Meikle) |
2 |
0 |
0 |
3 |
1 |
1 |
1 |
0 |
8 |
Draw 10 16:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Russia (Kirikov) |
0 |
2 |
3 |
0 |
0 |
0 |
2 |
X |
7 |
Netherlands (Neeleman) |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
1 |
0 |
X |
3 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Coliban) |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Austria (Roth) |
0 |
1 |
2 |
1 |
2 |
4 |
X |
X |
10 |
Thursday, October 6
Draw 12 08:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Hauge) |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
3 |
Netherlands (Neeleman) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
X |
5 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
1 |
0 |
2 |
0 |
3 |
1 |
2 |
X |
9 |
Sweden (Carlsson) |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
4 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (de Molinedo) |
1 |
2 |
0 |
0 |
4 |
0 |
1 |
1 |
9 |
Romania (Coliban) |
0 |
0 |
2 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
6 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Edwards) |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Russia (Kirikov) |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
4 |
Draw 14 16:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
1 |
0 |
2 |
0 |
5 |
1 |
0 |
X |
9 |
Romania (Coliban) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
X |
4 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (de Molinedo) |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
X |
3 |
Scotland (Edwards) |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
2 |
X |
6 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Hauge) |
0 |
1 |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
1 |
7 |
Russia (Kirikov) |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
5 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Neeleman) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
Austria (Roth) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
3 |
7 |
Friday, October 7
Draw 16 08:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (de Molinedo) |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
2 |
7 |
Sweden (Carlsson) |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
4 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Coliban) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Russia (Kirikov) |
2 |
2 |
2 |
0 |
5 |
1 |
X |
X |
12 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
0 |
Austria (Roth) |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
3 |
X |
6 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Norway (Hauge) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Scotland (Edwards) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
4 |
Draw 18 16:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Roth) |
3 |
0 |
3 |
0 |
1 |
1 |
X |
X |
8 |
Russia (Kirikov) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
X |
2 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Hauge) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
3 |
Spain (de Molinedo) |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
2 |
6 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Coliban) |
3 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
7 |
Scotland (Edwards) |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
3 |
0 |
0 |
8 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Carlsson) |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
5 |
Netherlands (Neeleman) |
0 |
2 |
3 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
8 |
Blue Group
Sunday, October 2
Draw 2 08:30
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Lips) |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
2 |
1 |
6 |
Hungary (Nagy) |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
4 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Qvist) |
0 |
2 |
2 |
1 |
0 |
1 |
2 |
X |
8 |
Czech Republic (Chaloupek) |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
1 |
Draw 3 16:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Latvia (Regza) |
1 |
0 |
0 |
2 |
3 |
0 |
0 |
1 |
7 |
Estonia (Lill) |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
5 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Kirillov) |
2 |
0 |
1 |
0 |
3 |
2 |
X |
X |
8 |
Turkey (Polat) |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
X |
X |
3 |
Monday, October 3
Draw 4 08:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Estonia (Lill) |
2 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
X |
X |
6 |
Turkey (Polat) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Latvia (Regza) |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
6 |
Belarus (Kirillov) |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
3 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
1 |
5 |
Czech Republic (Chaloupek) |
2 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
6 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Lips) |
0 |
1 |
0 |
1 |
3 |
0 |
0 |
2 |
7 |
Denmark (Qvist) |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
5 |
Tuesday, October 4
Draw 7 19:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Latvia (Regza) |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
5 |
Czech Republic (Chaloupek) |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
7 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Lips) |
0 |
2 |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
X |
7 |
Turkey (Polat) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Kirillov) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Denmark (Qvist) |
5 |
1 |
1 |
0 |
3 |
0 |
1 |
X |
11 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
2 |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
6 |
Estonia (Lill) |
0 |
0 |
0 |
3 |
1 |
0 |
1 |
0 |
5 |
Wednesday, October 5
Draw 8 08:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Qvist) |
1 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
5 |
Estonia (Lill) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
X |
3 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Kirillov) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Hungary (Nagy) |
1 |
2 |
0 |
0 |
5 |
0 |
1 |
X |
9 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Lips) |
0 |
3 |
0 |
0 |
2 |
2 |
X |
X |
7 |
Latvia (Regza) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Turkey (Polat) |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
4 |
Czech Republic (Chaloupek) |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
6 |
X |
X |
9 |
Draw 10 16:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Kirillov) |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
1 |
X |
0 |
Switzerland (Lips) |
3 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
X |
6 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Czech Republic (Chaloupek) |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
5 |
Estonia (Lill) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Qvist) |
2 |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
X |
X |
7 |
Turkey (Polat) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
X |
2 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Latvia (Regza) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
2 |
6 |
Hungary (Nagy) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Thursday, October 6
Draw 13 12:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
4 |
Denmark (Qvist) |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
3 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Turkey (Polat) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Latvia (Regza) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
Draw 15 19:30
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Estonia (Lill) |
0 |
0 |
5 |
0 |
0 |
1 |
2 |
X |
8 |
Belarus (Kirillov) |
1 |
1 |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
X |
5 |
Friday, October 7
Draw 16 8:30
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Czech Republic (Chaloupek) |
3 |
0 |
0 |
1 |
2 |
3 |
X |
X |
9 |
Belarus (Kirillov) |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
3 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Estonia (Lill) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
Switzerland (Lips) |
1 |
0 |
2 |
1 |
0 |
1 |
X |
X |
5 |
Draw 18 16:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Turkey (Polat) |
3 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
6 |
Hungary (Nagy) |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
0 |
1 |
1 |
1 |
7 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Qvist) |
2 |
1 |
2 |
0 |
3 |
0 |
X |
X |
8 |
Latvia (Regza) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
X |
2 |
Green Group
Sunday, October 2
Draw 2 08:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Baumann) |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
1 |
7 |
England (McDougall) |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
4 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovakia (Kovian) |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
4 |
France (Roux) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
2 |
7 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Uusipaavalniemi) |
5 |
0 |
1 |
0 |
4 |
0 |
2 |
X |
12 |
Ireland (Smith) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Bombassei) |
2 |
0 |
1 |
4 |
2 |
0 |
X |
X |
9 |
Serbia (Neskovic) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
X |
X |
2 |
Monday, October 3
Draw 4 14:30
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Ireland (Smith) |
0 |
2 |
1 |
1 |
3 |
2 |
X |
X |
9 |
Serbia (Neskovic) |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Uusipaavalniemi) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
4 |
Italy (Bombassei) |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
1 |
1 |
6 |
Draw 5 16:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
England (McDougall) |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
2 |
3 |
7 |
France (Roux) |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
3 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Baumann) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
3 |
2 |
X |
8 |
Slovakia (Kovian) |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
3 |
Tuesday, October 4
Draw 6 12:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Finland (Uusipaavalniemi) |
3 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
8 |
France (Roux) |
0 |
2 |
1 |
0 |
3 |
2 |
0 |
0 |
1 |
9 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Baumann) |
1 |
0 |
2 |
1 |
0 |
3 |
X |
X |
7 |
Serbia (Neskovic) |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
X |
3 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Italy (Bombassei) |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
1 |
0 |
2 |
7 |
Slovakia (Kovian) |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
5 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
England (McDougall) |
2 |
0 |
0 |
2 |
1 |
1 |
0 |
X |
6 |
Ireland (Smith) |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
2 |
X |
4 |
Wednesday, October 5
Draw 9 12:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovakia (Kovian) |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
2 |
9 |
Ireland (Smith) |
2 |
0 |
1 |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
6 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Bombassei) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
2 |
England (McDougall) |
1 |
2 |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
X |
6 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Germany (Baumann) |
0 |
1 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Finland (Uusipaavalniemi) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
1 |
5 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Serbia (Neskovic) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
3 |
France (Roux) |
2 |
0 |
3 |
1 |
2 |
0 |
1 |
X |
9 |
Draw 11 19:30
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Bombassei) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
X |
X |
3 |
Germany (Baumann) |
5 |
0 |
1 |
0 |
0 |
4 |
X |
X |
10 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
2 |
0 |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
X |
6 |
Ireland (Smith) |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
3 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovakia (Kovian) |
0 |
6 |
0 |
3 |
0 |
3 |
X |
X |
12 |
Serbia (Neskovic) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Uusipaavalniemi) |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
2 |
7 |
England (McDougall) |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
5 |
Thursday, October 6
Draw 12 08:30
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
England (McDougall) |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
3 |
Slovakia (Kovian) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
4 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Serbia (Neskovic) |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
1 |
Finland (Uusipaavalniemi) |
2 |
1 |
0 |
1 |
0 |
3 |
X |
X |
7 |
Draw 14 16:00
Sheet 6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Germany (Baumann) |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
3 |
X |
X |
6 |
Sheet 7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Ireland (Smith) |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
1 |
3 |
0 |
0 |
7 |
Italy (Bombassei) |
1 |
0 |
2 |
2 |
0 |
0 |
0 |
2 |
1 |
8 |
Friday, October 7
Draw 17 12:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
4 |
Italy (Bombassei) |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
5 |
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Ireland (Smith) |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
Germany (Baumann) |
1 |
2 |
0 |
1 |
2 |
0 |
1 |
X |
7 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Serbia (Neskovic) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
England (McDougall) |
2 |
0 |
2 |
1 |
0 |
1 |
X |
X |
6 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovakia (Kovian) |
0 |
2 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Finland (Uusipaavalniemi) |
1 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Post-Round Robin Challenge
Following the end of the round robin, the top two teams from each group advanced to the quarterfinals. The last two spots were determined with a Post-Round Robin Challenge, where the third-ranked teams in each group participated. All four team members of each team participated in a Draw Shot Challenge (DSC). The two teams with the closest DSCs, the Czech Republic and Finland, advanced to the quarterfinals.
Nation |
Player No. |
Draw Shot Challenge1 |
Qualified |
Shot 1 |
Shot 2 |
Finland |
1 |
185.42 |
131.7 |
Yes |
2 |
45.5 |
0 |
3 |
46.1 |
76.6 |
4 |
120.2 |
117.6 |
Total |
723.1 |
Netherlands |
1 |
185.42 |
185.42 |
No |
2 |
185.42 |
1.7 |
3 |
28.8 |
65.0 |
4 |
185.42 |
16.2 |
Total |
853.3 |
Czech Republic |
1 |
6.4 |
138.7 |
Yes |
2 |
65.2 |
86.6 |
3 |
36.9 |
19.2 |
4 |
127.2 |
152.8 |
Total |
633.0 |
1^ Results measured in centimetres (cm).
2^ Results marked as "185.4 cm" were outside the house.
Playoffs
Quarterfinals
Friday, October 7, 20:30
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Lips) |
2 |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
2 |
X |
7 |
Scotland (Edwards) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Roth) |
0 |
4 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
5 |
Czech Republic (Chaloupek) |
3 |
0 |
1 |
0 |
2 |
1 |
4 |
X |
11 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Qvist) |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
X |
7 |
Italy (Bombassei) |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
5 |
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Uusipaavalniemi) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
3 |
Germany (Baumann) |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
1 |
6 |
Semifinals
Saturday, October 8, 10:00
Sheet 1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Qvist) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
3 |
Switzerland (Lips) |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
X |
6 |
Sheet 4 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Czech Republic (Chaloupek) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Germany (Baumann) |
0 |
2 |
0 |
1 |
2 |
1 |
X |
X |
6 |
Bronze Medal Game
Saturday, October 8, 15:00
Sheet 2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Denmark (Qvist) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
3 |
1 |
0 |
6 |
Czech Republic (Chaloupek) |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
7 |
Gold Medal Game
Saturday, October 8, 15:00
Sheet 3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Lips) |
0 |
1 |
2 |
0 |
3 |
0 |
3 |
X |
9 |
Germany (Baumann) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
2011 European Mixed Curling Championship |
Switzerland
1st title |
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
External links